نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد در توئیتی، مجموعه اسناد و نامه‌های «محرمانه» مربوط به وزارت اطلاعات و وزارت دفاع رژیم ایران را منتشر کرده است.

نفتالی بنت، این مدارک را که در «گوگل درایو» بارگذاری شده بود، به صورت عمومی منتشر کرد و در اختیار همگان قرار داد.

به گفته روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، ایران با دست‌یابی به چنین مدارک محرمانه‌ای، موفق به «جعلی‌سازی» و ارائه «سناریوهای ساختگی» برای پنهان‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای خود شده بود.

نفتالی بنت در این توئیت تصریح کرده است که «رژیم ایران مدارک محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را سرقت و از آن‌ها برای فرار سازمان‌یافته از تحقیقات آژانس استفاده کرده است.»

اسناد منتشر شده شامل ۱۵ فایل «پی‌دی‌اف» و مربوط به سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ است که حاوی مدارک محرمانه سرقت‌شده آژانس به زبان انگلیسی و واکنش مقامات ایرانی به این اسناد به زبان فارسی است.

به گفته وال‌استریت ژورنال، جمهوری اسلامی توانسته بود از طریق توزیع این اسناد بین مقامات ارشد این کشور، پاسخ‌های از قبل آماده‌شده و سناریوهای از پیش تعیین‌شده‌ای را برای سوالات و نگرانی‌های آژانس درباره برنامه هسته‌ای این کشور تهیه کند.

اسرائیل در سال ۲۰۱۸ توانسته بود این مدارک را از یک مرکز بایگانی در تهران خارج کرده و به تل‌آویو منتقل کند.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، در برخی از این مدارک، مقامات ایرانی اشاره کرده‌اند که با استفاده از «روش‌های اطلاعاتی» به این گزارش‌های محرمانه آژانس دست یافته‌اند.

این روزنامه در ادامه افزود، آژانس در آن زمان در حال بررسی شواهدی بود که نشان می‌داد تهران در حال فعالیت برای ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

دیوید آلبرایت، رئیس «موسسه علوم و امنیت بین‌المللی» که پیشتر از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد نیز بوده است، در این زمینه تصریح می‌کند، دسترسی ایران به اسناد محرمانه آژانس، «حاکی از وجود یک نفوذ جدی در امنیت داخلی آژانس» است.

اسرائیل این مدارک محرمانه را پیشتر در اختیار دولت آمریکا قرار داده بود.

تل‌آویو همچنین به برخی از کارشناسان و نهادهای مستقل از جمله «اندیشکده بلفر» در دانشگاه هاروارد، اجازه دسترسی محدود به این مدارک را داده است.

اندیشکده بلفر در آوریل ۲۰۱۹ پس از بررسی این مدارک نتیجه گرفت، برنامه هسته‌ای ایران بیش از آن‌ چیزی که پیشتر گمان می‌شد، توسعه یافته بود.

به گفته وال‌استریت ژورنال، یکی از مقامات پیشین آژانس نیز تائید کرده است، مدارکی که تهران به آن دست یافته، مربوط به آژانس بوده است.