دو زندانی اهل سنت در زندان مرکزی زاهدان که گفته می‌شود اتهام‌های سیاسی داشتند، اعدام شدند و به سه زندانی دیگر اهل سنت نیز در خطر رفتن پای چوبه دار قرار دارند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، بهنام و شعیب ریگی اعدام شده‌اند و جاوید دهقان خلد، الیاس دهواری و حسن دهواری نیز روز جمعه ۲۸ آذر به همراه آنان به قرنطینه منتقل شده‌اند.

رئیس کل دادگستری بلوچستان نیز روز شنبه بدون ذکر نام، اعلام کرد که دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شده‌اند.

علی مصطفوی‌نیا به نام این دو زندانی اشاره نکرد؛ اما گفت که آن‌ها از سال ۱۳۹۶ دستگیر شده بودند. او اتهام این دو نفر را «قاچاق مواد مخدر» اعلام کرد. این ادعای رئیس کل دادگستری در حالی است که گفته می‌شود شعیب و بهنام به دلیل فعالیت‌های سیاسی دستگیر و اعدام شدند.

برخی منابع خبری بلوچستان نیز نوشته‌اند از اتهام دقیق این دو نفر در پرونده اطلاعی در دست نیست.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه از احتمال اعدام پنج زندانی در زندان زاهدان خبر داده و خواستار دادن فرصت برای بررسی درخواست اعاده دادرسی آنان شده بود.

 به گفته این وکیل، در پرونده این افراد نقایصی وجود دارد که در صورت بررسی می‌تواند باعث نقض حکم آنان شود.

 این افراد به «بغی» (شورش مسلحانه علیه حکومت) و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، متهم هستند. 

نیلی گفته است که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این باره تماس بگیرد. 

به گفته نیلی، در زندان زاهدان حداقل ۱۰ نفر به اتهام بغی و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به اعدام محکوم شده‌اند.

محمدرضا فقیهی، وکیل الیاس قلندرزهی و حسن دهواری، نیز گفت که پنج محکوم به اعدام در زندان زاهدان را برای اجرای حکم به قرنطینه برده‌اند، اما دقیقا نمی‌داند که موکلانش نیز جزو این پنج نفر بوده‌اند یا نه.

او در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد که تلاش برای گفت‌وگو با مقامات به نتیجه نرسیده است. فقیهی خواستار آن شد که به موکلانش فرصت اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور داده شود.

پیش‌تر، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، ضمن انتقاد از اعدام و حذف فیزیکی خواستار تغییر در قوانین جزایی شده بود.

او در سخنانی که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: اعدام و حذف فیزیکی افراد تبعات بسیار خطرناکی برای کشور دارد و به ‌عنوان دستاویزی برای اعتراض سایر کشورها علیه ما قرار می‌گیرد